radiopalafolls.cat


play

Ara fem

Ona MaresmeDimarts, 15:00 -18:00

i després

Tardes.7Dimarts, 18:00-19:30
Inici » La Policia Local i Les Ferreries organitzen una gimcana per conèixer el poble i moure’s amb civisme

La Policia Local i Les Ferreries organitzen una gimcana per conèixer el poble i moure’s amb civisme

Societat

2 minute

COMPARTEIX-HO
, / 631 0

Aquest matí els alumnes de 2n de primària de l’escola Les Ferreries han participat d’una nova iniciativa impulsada des del centre i la Policia Local de la nostra vila.

Es tracta d’una gimcana que s’ha desenvolupat pel centre de la nostra vila aquest matí amb un triple objectiu: El primer posar en pràctica el coneixement adquirit en les sessions d’educació viària impartides al centre, però també fomentar el coneixement  del nostre poble; de places, carrers edificis principals o racons del poble. Per últim, es vol fomentar la bona educació en la via pública i en les relacions entre els participants a l’activitat i la resta d’usuaris de la via pública. Lluís Moreno és caporal de la Policia Local.

En total han participar una 50a d’alumnes de 2n, repartits en 6 grups que han hagut de visitar diferents emplaçaments del poble per respondre les preguntes plantejades a la gimcana. La Dolors és una de les mestres de Les Ferreries.

Preguntes com saber el nom de l’arquitecte del Palauet, quin és el carrer més llarg del poble o la data de la mort del president Companys han requerit que els alumnes es moguessin pel poble respectant els senyals i demanant informació de forma educada als vianants.

Un cop acabada la gimcana, els alumnes tenien molt clares les respostes.

La gimcana s’ha fet fins tocades les 11 pel centre de Palafolls amb la intenció de repetir-la també a l’altra escola del nostre municipi properament.

 


Quines són les preguntes de la gimcana?

1- Quina data va morir el president Lluís Companys? (prop de l’skate Park hi ha una pista)

2- Si observes bé l’església sabràs dir quants cercles s’hi poden veure. 10 o 11?

3- Com es diu l’arquitecte del Palauet?

4- Quin és el carrer més llarg de Palafolls?

5- Quants habitants hi ha a Palafolls actualment?

6- Quantes Palmeres hi ha al carrer del mig?

7- Sabeu quants alumnes hi ha a Les Ferreries?

8- Quantes dones hi ha pintades al parc de les Rentadores? 5 , 9, 6, 7, 1 o 3?

Respostes

 

1- 15 d’octubre
2- 11 comptant el rellotge
3- Arata Isozaki
4- Mas Pinell
5- 9.514 habitants
6- 5
7- 503 alumnes
8- 7